Nie ma na świecie lepszego uczucia niż czytanie wiersza o deszczu. Jego kojące działanie uspokaja spieczoną ziemię, a symbolika życia i tworzenia od wieków inspiruje artystów. Różne formy poezji, w tym Wordswortha, Patersona i Stevensona, sławią magię deszczu. Oto pięć moich ulubionych utworów. Mam nadzieję, że zainspirują Cię one do przeczytania większej liczby wierszy o deszczu. Ale który z nich jest Twoim ulubionym?

Wiersz Patersona

W wierszu o deszczu Don Paterson pisze o scenach filmowych, które zaczynają się od deszczu. Wiersz zaczyna się od pozytywnej afirmacji, a następnie przechodzi do analizy wpływu deszczu na film i życie. Poeta przytacza przykłady kina oraz emocjonalną i estetyczną siłę deszczu w różnych gatunkach. Poeta łączy nawet siłę deszczu w kinie z jego zastosowaniem w świecie. W ten sposób wiersz Patersona o deszczu jest zarówno zabawny, jak i melodramatyczny.

Poezja Patersona jest zakorzeniona w metrum i rymach, ale nie pozwala, by metryczne niuanse wykluczały potoczną bezpośredniość. Cytowany powyżej sonet zawiera kilka wersów ściśniętych w ścisłym metrum, ale nadal zachowuje poczucie metrycznego rytmu. Poetycka forma wierszy Patersona daje im przewagę siły, ponieważ zapadają w ucho i pamięć.

Wiersz Stevensona

Wiersz Roberta Louisa Stevensona o deszczu ma wiele znaczeń, ale co tak naprawdę stanowi o jego sile? Stevenson sięga do uniwersalnych ludzkich doświadczeń, takich jak deszcz i smutek. Wiersz jest urzekający, a także stanowi hołd dla brytyjskiej armii i floty wojennej, które stawiają czoła żywiołom, by chronić zwykłych ludzi. Czterowiersz jest wypełniony obrazami, które są zarówno kojące, jak i czarujące.

Użycie powtórzeń przez poetę jest potężną techniką, którą wykorzystuje on na kilka sposobów w całym Deszczu. Po pierwsze, mówiący zauważa, że deszcz pada dookoła, nie zdradzając, gdzie i jak się czuje. Technika ta daje czytelnikowi swobodę wyobrażenia sobie wszystkich możliwości. Po drugie, osoba mówiąca używa tej samej techniki wielokrotnie, stwierdzając, że deszcz pada wszędzie, i w ten sposób nawiązuje do powtarzalnej natury deszczu.

Wiersz Sitwella

W wierszu „Ciągle pada deszcz” Edith Sitwell opisuje zniszczenia, jakie Blitzkrieg spowodował w Londynie, w Anglii. Pomimo zniszczeń i chaosu wiersz Sitwell ukazuje nadzieję i odporność na cierpienie dzięki Chrystusowi. Jako poetka wojenna Sitwell jest trwałym głosem w sprawie cierpienia świata. Chociaż Sitwell jest w centrum poematu, jej tematyka jest uniwersalna. Jest także chrześcijanką, więc jej poezja jest odbiciem jej wiary i chrześcijańskich przekonań.

Poezja Sitwell ma charakter medytacyjny, religijny i eksperymentalny, co sprawia, że przemawia do czytelników w każdym wieku. W latach 30. napisała ciekawą biografię kulturową, która odzwierciedlała jej fascynację tym, co niezwykłe i ekscentryczne. Słowo „ekscentryczny” ma greckie korzenie. Poeci to ludzie, którzy zamieszkują miejsca poza ortodoksją. Muszą podchodzić do rzeczy w niezwykły sposób.

Wiersz Wordswortha

Słynny wiersz Williama Wordswortha „Jak piękny jest deszcz” opowiada o czasie, gdy po letnim upale i kurzu nadchodzi ulewny deszcz. Osoba mówiąca, opisując deszcz, zanurza się w radości natury, kontrastując szum hulającego wiatru z radosnym śpiewem ptaków. Uspokajające działanie deszczu jest jak siła oczyszczająca, ponieważ podmiot zanurza się w świeżości natury.

W środkowej części wiersza podmiot mówiący, będący człowiekiem chorym na gorączkę, spogląda na rynsztoki i kręte strumyki poniżej. Czuje chłodny oddech każdego z basenów. Deszcz koi jego rozgorączkowany umysł, wnosząc spokój natury w jego przepracowane życie. Kiedy jednak przestaje padać, po mokrych ulicach chodzą chłopcy z sąsiedniej szkoły.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *