Jaki jest Twój ulubiony wiersz o winie? Abyś mógł zacząć, zamieściliśmy wiersze Roberta Louisa Stevensona, Hilaire’a Belloca, Pabla Nerudy i Li Bai. Bez względu na to, czy szukasz wiersza o winie, aby uczcić specjalną okazję, czy po prostu dla zabawy, mamy wszystko pod ręką. Wypróbuj kilka z nich i zobacz, który najbardziej do Ciebie przemawia. A potem znajdź swój nowy ulubiony! Możesz nawet stworzyć swój własny!

Wiersz Stevensona

Robert Louis Stevenson napisał kiedyś: „Wino to poezja w butelce”. Wszyscy zastanawialiśmy się, co Stevenson miał na myśli, ale cytat ten jest dobrym przypomnieniem, że najlepsze wino otwiera się wolniej niż przeciętna butelka. Potrzeba czasu, aby dojrzało, a jego smak na początku będzie inny niż godzinę czy dwie później. Wiersz jest wspaniałą refleksją na temat życia i radości, jaką może nam przynieść wino.

Robert Louis Stevenson jest uważany za ojca współczesnej poezji. Napisał ponad 300 wierszy i był mistrzem tej formy. Podczas miesiąca miodowego w Napa Valley Stevenson napisał swój słynny wiersz „Wino to poezja w butelce”. W tym czasie Stevenson opłakiwał utratę francuskich win z powodu filoksery. Zastanawiał się, czy surowy teren Kalifornii można by przekształcić w winnice dorównujące legendarnym zamkom w Bordeaux.

Powieść Hilaire’a Belloca

Powieść Hilaire’a Belloca o winie ma na celu wyjaśnienie fenomenu wina i tego, w jaki sposób stało się ono częścią „Zachodu”. Zainteresowanie Belloca tym tematem wywodzi się z jego studiów nad francuskimi poetami renesansowymi, a wykorzystanie przez niego prozodii w wierszu bardzo skutecznie sprawia, że jego temat staje się nierozpoznawalny, ale wciąż przekonujący. Wiersz Hilaire’a Belloca o winie można przeczytać w całości tutaj.

Hilaire Belloc jest Francuzem i Anglikiem. Francuski katolik, student Oksfordu, wiejski dżentelmen, demokrata i praktyczny dziennikarz, Belloc jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy początku XX wieku. Choć jego pisma polemiczne były przez wielu atakowane za buńczuczność i powtarzające się elementy antysemityzmu, wielu chwaliło go również za poetycki kunszt.

Pablo Neruda

Poemat „Oda do wina” Pabla Nerudy jest jednym z jego najsłynniejszych utworów. Łączy w sobie obrazowanie i aluzje, aby przedstawić wino jako zmysłową kobietę. Wiersz opisuje, jak smakuje, czuje i pachnie wino, porównując je do zmysłowości kobiety. Przeczytaj go, a zrozumiesz, dlaczego Neruda kochał wino i napisał ten wiersz. Oto fragment jego wiersza:

„Wielki ocean” to kolejny z najbardziej znanych utworów Pabla Nerudy. Przewodnik zawiera 116 stron materiałów do nauki, w tym wnikliwe streszczenia rozdziałów, analizy postaci, tematów, cytatów i wiele więcej. Jest to idealny przewodnik dla każdego, kto studiuje ten poemat. Naukowe spostrzeżenia autora i wciągający styl pozwolą ci lepiej zrozumieć arcydzieło Nerudy. Oto kilka najważniejszych fragmentów:

Li Bai

W Przed beczką wina Li Bai opisuje piękno beczki wina i pięknej dziewczyny. Wino jest nieśmiertelne, jak wyjaśnia poeta, ale z upływem czasu wzmacnia się i staje lepsze. Podobnie jak piękna dziewczyna, dojrzewa również umysł, a Li Bai porównuje młodość do okresu kwitnienia drzewa. Taki wiersz wywołuje u czytelników emocjonalną reakcję.

Nie dziwi więc, że poeta, który tak bardzo pasjonuje się winem, pisze o jego przyjemności. Poza celebrowaniem radości picia Li Bai pisał również o przyjaźni, czasie, samotności i przyrodzie. Poeta był również wielkim zwolennikiem ludu, a jego prawość w polityce sprawiła, że był idealnym kandydatem na stanowisko w Akademii Hanlin. Poeta, który często upijał się w pałacu, pisał wiersze dla cesarza.

Tony Hoagland’s

Poeta Tony Hoagland urodził się w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Iowa oraz tytuł magistra na Uniwersytecie Arizony. Jego zbiór poezji Sweet Ruin otrzymał Brittingham Prize for Poetry oraz Zacharis Award przyznawaną przez Emerson College. Jego poprzednie książki to Donkey Gospel (1998), nagrodzona James Laughlin Award, oraz What Narcissism Means to Me (2003).

Nowy zbiór poety, Priest Turned Therapist Treats the Fear of God, nie jest zbiorem poezji, który czyta się raz, a potem rozdaje znajomym. Przypomina on raczej relację z byłym chłopakiem. W wierszach pojawiają się długotrwałe nieporozumienia i nierozwiązane pretensje. Wiersze w tym zbiorze są tak słodko-gorzkie i tak piękne jak wino, które opisują.

Amanda Smeltz’s

Nic dziwnego, że ludzie interesują się wierszem Amandy Smeltz o jej ulubionym napoju: winie. Poetka i sommelierka, Amanda spędziła kilka lat jako dyrektor ds. win w Roberta’s Pizza na Brooklynie i rok jako główny sommelier w dwóch restauracjach Daniela Bouluda. Pomimo swojej kariery nie przestała pisać wierszy. Jej zbiór poezji Imperial Bender jest doskonałym przykładem miłości do branży winiarskiej.

Smeltz, rodowita nowojorczanka, dorastała na Brooklynie i pracowała w Blanca, Roberta’s i Four Seasons w Nowym Jorku. Opublikowała kilka książek i była stypendystką programu 2021 w The Mastheads w Pittsfield, MA. Jej wiersze były publikowane w wielu czasopismach i magazynach literackich. Poprzez swoje członkostwo wspiera również Heritage Radio Network.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *