W tej biografii Juliana Tuwima dowiesz się więcej o polskim poecie. Urodzony z żydowskich rodziców, spędził siedem lat za granicą, po czym wrócił do Polski, by pisać wiersze. W tej biografii znajdziesz również informacje o poezji Tuwima dla dzieci. Dowiedz się więcej o tym wielkim poecie, czytając ten artykuł! Mamy nadzieję, że biografia przypadnie Wam do gustu! Ale najpierw przyjrzyjmy się bliżej jego twórczości. Poniżej znajdują się niektóre z najbardziej znaczących wierszy, które napisał.
Spis Treści
Julian Tuwim był polskim poetą
W 1942 r. Tuwim wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych podczas okupacji niemieckiej. Przejechał przez Rumunię i Portugalię, a następnie do Brazylii. Po wojnie Tuwim wrócił do Polski, ale w następnych latach nie pisał zbyt wiele. Ostatni wiersz opublikował w 1951 r., a w 1953 r. zmarł na zawał serca. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Julian Tuwim urodził się w Łodzi, mieście, które w XVIII wieku zostało wchłonięte przez Rosję. Zostało odzyskane przez Polskę w 1918 roku. Wczesne utwory Tuwima były pełne młodzieńczego wigoru, wiary i optymizmu w nowo wyzwolony kraj. W miarę zdobywania doświadczenia jego wiersze stawały się coraz bardziej antykapitalistyczne i antymilitarystyczne, a ich tematyka dotyczyła biedy i ucisku. Jego zbiór Tresc gorejaca (co oznacza „płonąca zawartość”) z 1933 roku jest prawdopodobnie najbardziej znanym dziełem.
W początkowym okresie życia Tuwim zmagał się z antysemityzmem i musiał powtarzać szóstą klasę. Jego ojciec był urzędnikiem państwowym, a rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdy wybuchła rewolucja. Po osiedleniu się w nowym domu Tuwim odzyskał naukę i studiował prawo w Warszawie. Pomagał w zakładaniu eksperymentalnej grupy Skamander. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął działalność polityczną i stał się ważnym głosem Polaków.
Julian Tuwim był pochodzenia żydowskiego
Julian Tuwim był pochodzenia żydowskiego. Urodził się w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego nazwisko pochodzi od hebrajskiego słowa tovim, oznaczającego „dobry”. Rodzice zapewnili mu wygodne wychowanie w klasie średniej, choć nie był szczególnie pilnym uczniem. Musiał powtarzać szóstą klasę. W 1905 r. Tuwim i jego rodzina uciekli do Wrocławia, niedaleko Breslau. Rodzina obawiała się reperkusji związanych z ich żydowskim dziedzictwem.
Holokaust był wielką tragedią dla Żydów w Polsce. Wiersz Tuwima „My, Żydzi polscy” powstał w cieniu tej tragedii. Oddaje on złożoność polsko-żydowskiej tożsamości Tuwima. Przed wojną Tuwim był częścią gminy żydowskiej. Jego wiersze często zaliczane są do najlepszej literatury polsko-żydowskiej okresu międzywojennego.
Oprócz poezji Tuwim pisał także satyrę. Dostarczał skecze do wielu kabaretów i pisał artykuły na ten temat. Tuwim szczególnie celnie piętnował obskurantyzm, biurokrację i tendencje militarystyczne w polityce. W „Balu” satyryzował kulturę i mowę popularną. Jego twórczość miała na celu obnażenie zła współczesnego świata.
Siedem lat spędził za granicą
Poeta Julian Tuwim znany jest ze swojej poezji i związku z kabaretem Skamander. Był współzałożycielem tej grupy, a swoją karierę rozpoczął w 1915 r., publikując swój płomienny manifest. Jego poezja jest pełna wybuchowej energii i językowej pomysłowości. Jego wiersze są liryczne, często zawierają język wernakularny i poetyckie dialogi. Mimo że spędził siedem lat za granicą, jego twórczość jest zakorzeniona w polskim dziedzictwie.
Poeta spędził siedem lat za granicą, pisząc długi poemat – być może quasi-epikę – w Brazylii. Wrócił do Polski w 1946 roku i do czasu wydania w latach 50. Kwiatów polskich napisał niewiele wartościowych utworów poetyckich. Publikacja pierwszych wierszy Tuwima w języku angielskim świadczy o jego międzynarodowym uznaniu i rozgłosie.
Pisał wiersze dla dzieci
Jeden z najpopularniejszych polskich poetów, Julian Tuwim był satyrykiem i autorem wierszy dla dzieci. Był współzałożycielem grupy Skamander, a także jednym z pierwszych polskich twórców literatury dziecięcej. Wiersze dla dzieci Tuwima były wolne od dydaktyzmu i zawierały wiele pomysłowej gry słów. Jego wiersze dla dzieci zostały dobrze przyjęte i otworzyły zupełnie nową erę poezji dziecięcej. Tuwim przetłumaczył także wiele utworów pisarzy rosyjskich, m.in. Puszkina i Williama J. Peace’a.
Został także kierownikiem artystycznym i współzałożycielem grupy kabaretowej „Pod Picadorem”. Pracował także jako scenarzysta i kierownik artystyczny licznych trup komediowych. W latach 20. pisał do tygodnika „Camera Obscura” i pisma satyrycznego „Szpilki”. Jego ciotka była żoną nieżyjącego już pisarza Adama Czerniakowa.
Julian Tuwim urodził się w żydowskiej rodzinie w Łodzi. Miasto zostało wchłonięte przez Rosję w XVIII w., ale w 1918 r. powróciło do Polski. Rodzice byli w stanie zapewnić mu wychowanie na poziomie klasy średniej. Nie odnosił jednak sukcesów w szkole i musiał powtarzać szóstą klasę. Po rewolucji rosyjskiej jego rodzina musiała opuścić Polskę, a w późniejszym okresie życia osiedliła się w Brazylii. Julian Tuwim pisał również książki dla dzieci, w których poruszał tematykę przyjaźni, miłości i rodziny.
Zredagował kilka antologii, słowników i leksykonów
Stwórczość literacka Juliana Tuwima była bardzo różnorodna, obejmowała wiersze własne, tłumaczenia utworów innych pisarzy oraz kilka antologii. Był także absolwentem Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jego satyry polityczne często negowały pewne aspekty rzeczywistości politycznej, a on sam był krytykowany zarówno przez faszystów, jak i antysemitów. Najważniejszym dziełem Tuwima był jednak spektakl kabaretowy Bal w operze (1935), który był pierwszą sztuką teatralną w języku polskim, w której zastosowano ekspresjonizm.
W swojej poezji Tuwim czerpał z tradycji romantycznej i klasycystycznej. Znany był również z utworów humorystycznych, wydał kilka tomików wierszy dla dzieci, m.in. „Słowa we krwi” (1933), „Pohło” (Morze Czerwone, 1940), „Poezja Kościuszki: An Anthology of Polish Poetry
Oprócz poezji Julian Tuwim tłumaczył także antologie i leksykony. Do jego przekładów poezji należą: Powys (1937), Miecz – „Polish Poetry and the Holocaust” (1938).
Był płodnym redaktorem
Nieżyjący już Julian Tuwim był urodzonym w Polsce amerykańskim dziennikarzem i pisarzem. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1942 r., uciekając przed niemiecką okupacją Polski. Najpierw przedostał się do Brazylii, a następnie przez Atlantyk do USA. W Polsce współpracował z lewicowym tygodnikiem „Wiadomości Polskie” i brytyjskim magazynem „Nowa Polska”. W Stanach Zjednoczonych współpracował z różnymi gazetami i był związany z polską sekcją Międzynarodowej Organizacji Robotniczej (IWO).
O ile jego wczesne tomiki poezji były świadectwem entuzjazmu i wiary w nowo wyzwoloną Polskę, o tyle późniejsze utwory nabierały coraz bardziej gorzkiego i antykapitalistycznego wydźwięku. Jego wiersz Tresc gorejaca był ostrym atakiem na militaryzm i kapitalizm w Polsce, w okresie, który naznaczył początek XX wieku. Julian Tuwim współpracował także z polskimi czasopismami, takimi jak „Przegląd Literacki”.
Choć jego poglądy polityczne były dalekie od rewolucji proletariackiej, Tuwim uosabiał kulturę intelektualną wielkiego miasta. Jego wiersze, artykuły i sztuki teatralne miały często charakter satyryczny. Wyśmiewał biurokrację, militaryzm i tendencje nacjonalistyczne. Jego najsłynniejszy wiersz „Bal w Operze” jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej znaczących satyr. Zmarł w wieku 70 lat
Urodzony w Polsce w rodzinie żydowskiej, Julian Tuwim uciekł od ciężkich warunków dzieciństwa, przenosząc się z rodzicami do Polski. Jego nazwisko – Tuwim – pochodzi od hebrajskiego słowa „dobry”. Wychowywał się w klasie średniej, choć jego wykształcenie nie było najlepsze. Z tego powodu musiał powtarzać szóstą klasę. W 1905 r. rodzina Tuwima uciekła do Wrocławia i Breslau.
Chociaż najbardziej znany był z poezji dla dzieci, pisał także utwory poważne. Był jednym z najsłynniejszych polskich poetów dla dzieci, tłumaczył też utwory poetów rosyjskich. Jego poezja dziecięca miała często charakter humorystyczny i satyryczny. Jego poezja dziecięca jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Oprócz pisania wierszy Tuwim tłumaczył także niektóre wiersze Puszkina.
Urodzony w Łodzi Julian Tuwim był wybitnym pisarzem XX wieku. Otrzymał Złoty Laur Polskiej Akademii Literatury. Jego twórczość obejmowała poezję i książki dla dzieci, m.in. satyryczne pismo „Szpilki”. Artysta działał również w polityce, a w 1918 r. założył kabaret w Zakopanem.
0 komentarzy