Jeśli chciałeś poznać życie i czasy wybitnego prawnika i polskiego satyryka, to trafiłeś na ten artykuł. W tej biografii dowiesz się o różnorodnej karierze prawnika, która obejmowała m.in. bycie poetą, tłumaczem i translatorem. Zanim jednak dowiesz się więcej o jego karierze, powinieneś poznać jego wpływy i spuściznę. W końcu na jego życie i twórczość ogromny wpływ miał czas spędzony w Polsce.

Jan Brzechwa był prawnikiem

Jan Brzechwa był polskim poetą, pisarzem i tłumaczem, który specjalizował się również w prawie autorskim. Urodził się w Polsce, był także znakomitym tłumaczem, a przed II wojną światową pisał książki dla dzieci. Zanim rozpoczął praktykę prawniczą, publikował poezję i satyrę. Był współzałożycielem Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych, a po wojnie pracował dla UNESCO.

Biografia Jana Brzechwy jest stosunkowo mało znana, mimo jego wybitnych zasług dla prawa autorskiego. Choć odegrał on znaczącą rolę w rozwoju własności intelektualnej w Polsce, niewiele napisano o jego życiu jako prawnika. Wkład Brzechwy w rozwój nauki prawa i praw autorskich nigdy nie został w pełni doceniony. W ramach projektu odkryto wiele niejasnych faktów, które wcześniej nie były znane opinii publicznej. Brzechwa był cenionym w swoim kraju prawnikiem specjalizującym się w prawie autorskim, a także ekspertem ds. własności intelektualnej w renomowanych organizacjach międzynarodowych.

Ale z wykształcenia prawnik, Brzechwa ma w swoim dorobku literackim wiele tomików poezji, satyry i opowiadań dla dzieci. Do jego dzieł z zakresu literatury dziecięcej należy klasyk „Pali Sie!”, wydany po raz pierwszy jako samodzielny utwór w 1946 r., zilustrowany przez jego przyjaciela Jana Marcina Szancera. Książka jest drukowana do dziś. W latach 50. Brzechwa opublikował także zbiór poezji „Brzechwa dzieciom”. W 1956 roku jego utwory dla dzieci zilustrowała Franciszka Themerson, urodzona w 1907 roku.

Był poetą

Polski poeta Jan Brzechwa wydał kilka tomików wierszy, a także powieść i zbiór opowiadań. Jego głównym gatunkiem była jednak literatura dziecięca. W jego utworach często przewija się tematyka dzieciństwa, a niektóre z jego najbardziej znanych wierszy opowiadają o jego dziecięcych przeżyciach. Przeczytaj kilka z jego słynnych wierszy poniżej! Zapoznaj się także z jego autobiografią.

W latach 30. XX w. rząd polski zagrażał życiu Brzechwy, ponieważ był Żydem. Musiał ukrywać się przed władzami, mieszkając u przyjaciół i znajomych, często zmieniając adresy. Ostatecznie ukrywał się we wsi Mianocice, niedaleko Krakowa. W czasie ukrywania się we wsi odwiedzili go Helena Oskierko-Haller i Oskar Schindler, którzy pomogli wielu Żydom w ucieczce przed nazistami.

Pisał także książki dla dzieci oparte na jego fikcyjnej postaci Pana Kleksa. W latach 80. książki te doczekały się adaptacji filmowych. W 1989 r. ukazał się film na podstawie wiersza Dzięcioł powiedział sowie, dzięki któremu jego poezja trafiła do szerszej publiczności. Teksty Brzechwy zostały przetłumaczone na kilka języków, w tym na angielski. Poeta zmarł w 1966 r. i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

był tłumaczem

Brzechwa był polskim pisarzem, poetą i prawnikiem specjalizującym się w prawie autorskim. Brzechwa urodził się w XIX wieku i był spokrewniony ze znanym poetą. Jego nazwisko rodowe brzmiało Lesman, ale zmienił je na Jan Brzechwa, aby uniknąć pomyłek z kuzynem Bolesławem. Brzechwa był płodnym tłumaczem literatury rosyjskiej, m.in. dzieł Aleksandra Puszkina, Sergiusza Jesienina i Włodzimierza Majakowskiego. Jego pisma są nadal szeroko czytane, choć nie zawsze uznawano je za wartościową literaturę.

Jego twórczość obejmowała dwa języki i pierwsze czterdzieści lat XX wieku. Wczesna biografia pisarza jest niedokładna; literaturoznawcy podawali jako rok jego urodzenia 1877, 1878, a nawet 1879. Informacjom tym przeczy jednak data na nagrobku Leśmiana: 1879-1937. Jest to data późniejsza, ale list Leśmiana, w którym podaje on rok urodzenia jako 1878, wskazuje, że urodził się w 1877 r.

Zofia Ernst była pisarką i działaczką, która pielęgnowała zamiłowanie ojca do literatury. Zofia i Jan Brzechwa byli dobrymi przyjaciółmi. Poezji Zofii towarzyszyła muzyka Jana Ernsta. Przyjaźń Zofii z Brzechwą i Ernstem na całe życie stała się katalizatorem ruchu literackiego w Polsce.

był satyrykiem

Jan Brzechwa był polskim poetą, urodzonym w miasteczku Zmerynka na Podolu w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego służył jako członek 36 Legii Akademickiej. W latach 20. walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie podjął studia prawnicze w Paryżu i został prawnikiem, specjalizując się w prawie autorskim. Po II wojnie światowej pracował jako prawnik dla UNESCO i został uznany przez wielu krytyków literackich za poetę epoki.

Opublikował także wspomnienia i tłumaczył sztuki teatralne z języka rosyjskiego, w tym utwory Czechowa. Jego satyry były na tyle popularne, że przynosiły mu dodatkowe dochody. Ożenił się trzykrotnie i miał córkę Krystynę. Pierwszą żoną była jego matka, a drugą – szwagierka Graciela Jasnyk. Ich córka, Krystyna Brzechwa, urodziła się w 1928 r. i była malarką.

Opisał kilka tomików poezji, powieść i zbiór opowiadań. W 1943 r. został wybrany do Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Poza twórczością pisarską Brzechwa pisał również scenariusze filmowe. Jego najsłynniejszym dziełem jest chyba Dwaj, którzy ukradli księżyc. W tym samym roku zdobyła ona National Book Award. Choć większość ludzi zna go z jego książek, wiele osób może nie wiedzieć o jego licznych utworach satyrycznych.

Był autorem książek dla dzieci

Jan Brzechwa był znany ze swoich powieści, ale był również płodnym poetą. Oprócz poezji napisał kilka tomików opowiadań i powieści dla dzieci. Choć jego twórczość jest powszechnie uważana za „literaturę dziecięcą”, jego utwory miały również wpływ na rozwój współczesnej polskiej literatury dziecięcej. Oto niektóre z jego dzieł:

Już jako dziecko Brzechwa był uwielbiany w polskim świecie literackim. Jego książki dla dzieci, często pełne humoru, zachwycały młodych czytelników. Książki z serii Pan Kleks, opowiadające o przygodach dyrektora magicznej akademii, doczekały się w latach 80. adaptacji filmowej. Na język angielski przetłumaczono także opartą na wierszu serię Pchła Szachrajka. Choć Brzechwa nigdy nie wydał swoich oryginalnych utworów, wiele z jego dzieł zostało przetłumaczonych przez Waltera Whipple’a.

Jan Brzechwa, mimo że urodził się w rodzinie żydowskiej, był płodnym pisarzem. Jego pierwszymi dziełami były książki dla dzieci tłumaczone z języka rosyjskiego. Tłumaczył m.in. utwory Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina i Władimira Majakowskiego. Utwory te cieszą się niesłabnącą popularnością do dziś. Biografia Jana Brzechwy jest dostępna na stronie wikipedii.

Podczas gdy większość książek dla dzieci była pisana z myślą o maluchach, twórczość Brzechwy bawiła całe pokolenia czytelników. Wśród popularnych bohaterów są Kaczor Wacky, Słoń Trunky, Pan Słowik i Stan. Utwory te do dziś są uznawane za klasykę w środowisku polskich literatów. Opowiadania są nie tylko zabawne dla dzieci, ale także pożyteczne dla rodziców, którzy czytają je swoim pociechom.

Był prawnikiem

Zanim Jan Brzechwa stał się sławnym pisarzem i poetą, był polskim poetą i prawnikiem. Urodził się w rodzinie żydowskiej i studiował prawo w Warszawie. Choć był znany jako poeta, lubił też pisać dla dzieci. Debiut literacki miał miejsce w 1915 r., kiedy to zaczął pisać pod pseudonimem „Jan Brzechwa”. Jego pierwsze wiersze ukazały się w dwóch rosyjskich czasopismach, napisał też i przetłumaczył wiele utworów literatury dziecięcej. W 1924 r. został prawnikiem i poetą, a po przeżyciu II wojny światowej pracował w UNESCO i opublikował kilka komedii pod pseudonimem „Jan Lesman”.

Jan Brzechwa urodził się w Żmerynce na Podolu, a w czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 36 Legii Akademickiej. Z zamiłowania był pisarzem i wydał swój pierwszy zbiór poezji „Wiersze Jana Brzechwy”. Następnie studiował prawo w Szkole Głównej Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów prawniczych został powołany do służby w 36. pułku piechoty akademickiej. Jako prawnik zajmował się prawem autorskim w Związku Autorów i Kompozytorów Polskich.

Proces Brzechwy miał być długotrwały, ale trwał niewiele ponad rok. Po wyroku skazującym Brzechwa opublikował krytykę orzeczenia sądu we włoskim czasopiśmie „il diritto di autore”. W artykule Brzechwa porównał regulację prawa autorskiego w Polsce do prawa włoskiego. Jest pamiętany jako jeden z najbardziej wpływowych polskich pisarzy.

Kategorie: Znani Poeci

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *