Kiedy myślę o mojej matce, często zastanawiam się, jakie wiersze są odpowiednie na tę okazję. Moimi ulubionymi autorami są Sylvia Plath, John Greenleaf Whittier, Christy Ann Martine, Henry Van Dyke i Mary Oliver. Lubię też czytać poezję dla dzieci, zwłaszcza o matkach. Wiersz o macierzyństwie to doskonały sposób na uhonorowanie swojej mamy. Wszyscy nosimy w sobie wspomnienia o naszej mamie, dlatego ważne jest, aby wyrazić swoją wdzięczność w sposób, który ona zapamięta.

Sylvia Plath

„Mama”, wiersz Sylvii Plath o macierzyństwie, ukazuje mieszane emocje młodej kobiety, która boryka się z demonem, którego sama sobie stworzyła. Plath była uwięziona przez oczekiwania matki i wierzyła, że nigdy nie osiągnie swoich celów. Aby się uwolnić, posłużyła się poezją jako egzorcyzmem. Wiersz ten ukazuje głębię rozpaczy Plath.

Pierwsza strofa wiersza Plath o matkach pozbawiona jest radosnej składni. Nie używa wykrzykników i niewiele innych słów, by opisać radość matki. Zamiast tego słowo „miłość” staje się najważniejszym słowem w wierszu. Podobnie dualizm pierwszej strofy można prześledzić na przykładzie sprzecznych idei miłości i przemocy. Na wiersz Plath miała wpływ teoria lacanowskiego dualizmu.

John Greenleaf Whittier

„Tribute to Mother” Johna Greenleafa Whittiera przywołuje zarówno tematykę domową, jak i obyczajową. W dzieciństwie matka Whittiera wpajała mu wartości, czyniąc z niej niezłomną, łagodną siłę natury. Jej pełna miłości dyscyplina karciła jednak dzikie zapędy Whittiera. Choć matka Whittiera niekoniecznie chciała to usłyszeć, nadal czuje on do niej głęboką sympatię.

Abolicjoniści często krytykowali Whittiera za jego antyniewolnicze pisarstwo, ale on sam widział to inaczej. Whittier napisał dwa zbiory poezji antyniewolniczej, które stanowiły przykład wartości abolicjonistów. Ten wiersz był odpowiedzią na odczyt Whittiera na temat nagrobka T. W. Barbera i jest doskonałym przykładem antyniewolniczego punktu widzenia Whittiera.

Christy Ann Martine

Wzruszający wiersz o miłości, jaką matka darzy swoje dziecko, można znaleźć na Etsy. Christy Ann Martine w swoim wierszu o matkach porusza tematy takie jak trauma i zdrowie psychiczne, a pisze o swoich doświadczeniach, aby inne kobiety mogły znaleźć w jej słowach pocieszenie. Choć w wierszu pojawiają się ciężkie tematy, odświeżające jest również to, że czyta się utwór utalentowanej kobiety, która zmierzyła się z własnymi trudnościami i je pokonała.

Henry Van Dyke

W młodości Van Dyke’a inspirował jego ojciec i poeta Alfred Tennyson. Kupił pirackie wydanie wierszy Tennysona za 50 centów. Później umieścił Tennysona na trzecim miejscu wśród pisarzy, za Williamem Shakespearem i Johnem Miltonem. Van Dyke ukończył studia na Uniwersytecie Princeton w 1873 roku i nadal aktywnie uczestniczył w życiu publicznym kraju. Został pastorem w Brick Presbyterian Church w Nowym Jorku, gdzie zasłynął ze swoich kazań.

Van Dyke ożenił się w 1881 roku z Ellen Reid. Van Dyke był człowiekiem przyrody i pastorem. W swoich dziełach łączył miłość do natury i religii. Twierdził, że najwyższym elementem dobrej sztuki jest moralność. Propagował też pełne szacunku spojrzenie na życie. Jego wiersz „O naturze matek” został opublikowany w 1892 roku. Chociaż nie miał formalnego wykształcenia dyplomatycznego, odniósł sukces jako ambasador.

Lang Leav

Urodzona w obozie dla uchodźców w Tajlandii, rodzina Lang Leav uciekła z Kambodży w wyniku reżimu Czerwonych Khmerów. Urodziła się jedenaście miesięcy po rewolucji i dorastała w Australii. Dorastając w Australii, nauczyła się czytać i pisać po angielsku. Jej wiersz „To My Mother” jest pierwszym wierszem tego rodzaju. Poemat, który jest w języku angielskim, skupia się na relacji matki z dziećmi.

Jako autorka wiersza, Lang Leav była zainspirowana miłością i walką swojej własnej matki. Naszyjnik z pereł jej matki symbolizuje zarówno jej miłość do córki, jak i zmagania matki. Naszyjnik z pereł łączy ją także z ojczyzną i przypomina o szczęśliwym ocaleniu od ludobójstwa. Recytuje wiersz, stojąc na scenie i będąc przesłuchiwaną przez publiczność liczącą 650 osób.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *