Jeśli masz zamiar opuścić kogoś, kogo kochasz, napisanie wiersza pożegnalnego może być emocjonalnym przedsięwzięciem. W tym artykule omówimy kilka najlepszych przykładów wierszy pożegnalnych. Są to wiersze od wiersza Wordswortha po Envoi Vitezslava Nezvala. Warto również przeczytać wiersz Philipa Larkina, podobnie jak Pożegnanie Johna Donne’a. Najpierw jednak porozmawiajmy o tym, co sprawia, że wiersz o pożegnaniu jest dobry.

Wiersz Wordswortha

„Of a rocky corner in the mountain” – rozpoczyna pierwszą linijkę wiersza poeta, odnosząc się do swojego ukochanego ogrodu w Dove Cottage w Lake District w górzystej północno-zachodniej Anglii. „O skalistym zakątku na górze”, kontynuuje, odnosząc się do zakątka na wzgórzu. „O zachodzie słońca Izabela zapala lampę, co oznacza koniec całodziennej pracy dla jej rodziny. Dom nazywany jest Gwiazdą Wieczorną”. Po zachodzie słońca mieszkańcy wsi rozchodzą się do swoich chat. W nocy nadal pracują, ale już z innymi narzędziami i sprzętem.

Podstawowym metrum wiersza Wordswortha jest pentametr jambiczny. Istnieje jednak wiele wariacji na temat tego podstawowego układu akcentów. Ostatni wers wiersza „Pożegnanie z porą roku życia” jest utrzymany w pentametrze jambicznym. Ostatni wers jest powtórzeniem wersu pierwszego. Wiersz ma kilka innych odmian, od 'Drugiego pożegnania’, przez 'Kolejne pożegnanie’, po 'Kolejny dzień w nowym życiu’.”

Envoi Vitezslava Nezvala

W drugim zbiorze wierszy, Envoi Vitezslava Nezvala, poświęconym pożegnaniom, czeski poeta przywołuje odległe miejsce. Centralne miejsce w wierszu zajmują wspomnienia poety o Pradze, mieście stu wież. Nezval był komunistą i marksistą-internacjonalistą. Przedmioty codziennego użytku traktował jako okazję do poetyckiej ekspresji. W swojej pierwszej książce, Abecedzie, Nezval skupił się na alfabetycznych dźwiękach, formach i funkcjach. Sbohem a satecek.

Na styl poetycki autora wpłynęło wiele wpływów i doświadczeń. Urodził się na Morawach i już wcześnie przejawiał talent muzyczny. Istotne znaczenie dla jego rozwoju miał wpływ francuskich surrealistów. Chociaż studiował filozofię na Uniwersytecie Karola, lepiej czuł się w kręgach artystycznych i nigdy nie ukończył studiów. Do jego praskich kawiarnianych towarzyszy należeli Toyen (Maria Cerminova) i Jindrich Styrsky. Na początku lat 20. wraz z Teigem założył awangardową grupę Devetsil.

Powieść Johna Donne’a

Powieść Johna Donne’a „A Valediction on Forbidding Mourning Mourning” powstała po śmierci jego żony Anny podczas porodu ich dwunastego dziecka. Poeta wyjechał w interesach, gdy zmarła Ann. Był z przyjaciółmi, gdy pojawiła się zjawa, która oznajmiła mu, że Anna umiera. Donne’a i Annę łączyła bliska więź i poeta był głęboko zasmucony, gdy Anna odeszła.

Obrazy w tym wierszu przypominają kompas, w którym zewnętrzna noga pochyla się w stronę nogi ruchomej, a środkowa stoi prosto. Obraz ten sugeruje, że kochanka poety będzie tęsknić za nim podczas podróży, ale on wróci do domu. Zakończenie wiersza przypomina, jak wielką miłością musimy darzyć ukochaną osobę. Ostatnia strofa wiersza jest przepełniona seksualnymi kalamburami. W istocie Donne stara się przekonać czytelnika, że powróci do ukochanej.

„A Valediction on Forbidding Mourning” to przykład analogii pośredniej – osoba mówiąca porównuje rozstanie kochanków do ciszy, w jakiej umierają cnotliwi ludzie. Analogia ta może sugerować, że chwilowa rozłąka jest jak mała śmierć. Wiersz ten jest zresztą bardzo podobny do wiersza Williama Wordswortha o młodości i naturze.

Wiersz Philipa Larkina

Philip Larkin „An Englishman – A Poem on Farewell” to klasyczny wiersz, który oddaje słodko-gorzkie uczucia rozstania z kimś, kogo się kocha i za kim się tęskni. Wiersz powstał w 1956 r., a inspiracją do jego napisania była podobizna średniowiecznej hrabiny i earla. Larkin odwiedził tę podobiznę w katedrze w Chichester i zastanawiał się, czy została ona wykonana ze sławy czy z tradycji.

Powieść podzielona jest na pięć strof, z których każda składa się z dziesięciu wersów. Osoba mówiąca porusza się w wierszu i z niego wychodzi, stosując spójny schemat rymów, a jednocześnie zmieniając dźwięki ze strofy na strofę. Larkin używa pentametru jambicznego, formy poetyckiej, w której większość wersów to układy dwutaktowe. Pierwszy takt jest nieakcentowany, a drugi akcentowany.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *